Into The Abyss Festival IV we Wrocławiu
Strona główna » Into The Abyss Fest IV – najmroczniejszy festiwal w Polsce już 10 i 11 maja we Wrocławiu
FESTIWALE

Into The Abyss Fest IV – najmroczniejszy festiwal w Polsce już 10 i 11 maja we Wrocławiu

Czy kogokolwiek, kto ma choć odrobinę mroku w duszy trzeba zachęcać do uczestnictwa w festiwalu, w którym headlinerami są Mgła i Sólstafir? A co jeśli obok tych dwóch zespołów w ciągu dwóch dni zagra w sumie kilkanaście innych, wśród nich Godflesh, Primordial, Krypts i polskie In Twilight’s Emrbace, czy Entropia? Brzmi jak najlepszy koszmar, prawda? Jest na wyciągnięcie ręki – Into The Abyss 2019 zaplanowano na 10 i 11 maja we wrocławskim klubie Zaklęte Rewiry.

Tegoroczny festiwal Into The Abyss będzie już czwartą edycją imprezy, której początki sięgają 2015 roku.

W tym czasie przez sceny wrocławskich klubów, bo właśnie w tym mieście impreza jest zawsze organizowana, przewinęły się tak uznane zespoły jak Possessed, Vallenfyre, czy Profanatica. Wydaje się jednak, że Into The Abyss IV przyćmi swoim składem i rozmachem wcześniejsze edycje.

W ciągu dwóch dni, na trzech scenach wystąpi w sumie 21 zespołów.

Trudno szukać dla nich wspólnego mianownika gatunkowego, o wiele łatwiej dostrzec takowy w sferze – nazwijmy to – estetycznej. Każda z kapel, która zaprezentuje się 10 i 11 maja na feście owiana jest różnie rozumianymi mrokiem i ciemnością. Kilku bandom warto przyjrzeć się bliżej.

Headlinerem głównej sceny – nazywanej The Abyss Stage – pierwszego dnia będzie Sólstafir.

Islandczycy zaczynali jako zespół black metalowy, ale w ciągu kilkunastu lat działalności dość znacząco odeszli od pierwszych fascynacji. Trudno dziś powiedzieć, jaką konkretnie drogę obrali – w ich twórczości wciąż tli się zadziorność i gniew metalu, ale często pojawia się również melancholia, zaduma i chłód – wszystko idealnie wpisuje się w miejsce, z którego pochodzą muzycy.

Ich występy na żywo to zawsze wyjątkowe doznanie, muzyka staje się jeszcze surowsza i zimna, ale całość jest wprost hipnotyzująca. Mogli się o tym przekonać uczestnicy dwóch jesiennych koncertów Sólstafir w Polsce. Z występu w Warszawie przygotowaliśmy relację.

Headlinerem drugiego dnia Into The Abyss IV we Wrocławiu jest rodzima Mgła.

To jeden z najważniejszych, ale jednocześnie najbardziej tajemniczych zespołów z nurtu polskiego black metalu. Mgła została założona w 2000 roku. Początkowo był to zespół studyjny, nagrywane płyty były bardzo ciepło przyjmowane zarówno przez krytyków, ja i fanów.

Wydany w 2015 roku album „Exercises in Futility” został uznany przez nasz serwis za jeden z dziesięciu najważniejszych krążków w historii polskiego metalu. Swój pierwszy występ na żywo Mgła dała dopiero w 2012 roku. Nadal jednak nie koncertuje często, a każdą okazję do zobaczenia zespołu na żywo należy uznać za wyjątkową.

Zespołem, który powinien przyciągnąć wielu słuchaczy będzie też z całą pewnością brytyjskie Godflesh.

Pionierzy industral metalu zaczynali jeszcze w latach 80., a biorąc pod uwagę bardzo niszową muzykę, którą wykonywali, odnieśli wielki sukces. Ich płyt rozchodziły się w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy egzemplarzy. W 2002 roku zawiesili działalność, ale powrócili w 2010. Dziś określa się ich mianem prekursorów wszelkiego łączenia ciężkiej gitarowej muzyki z elektroniką.

Kolejnym zespołem, który łączył pozornie niepołączalne, jest irlandzkie Primordial.

Zespół określa się mianem black/folk metalowego – wszystko za sprawą włączenia do swojej twórczości elementów muzyki celtyckiej. W mroczne odmęty duszy ludzkiej słuchaczy zabierze z kolei death/doom metalowy Krypts z Finlandii. Warto zaznajomić się szczególnie z drugą płytą tego zespołu – wydaną w 2016 roku – pod tytułem „Remnants of Expansion”.

To tylko niewielki ułamek muzycznych atrakcji festiwalu Into The Abyss 2019.

Z pełną czasową rozpiską zespołów możecie zapoznać się na grafice.

Rozpiska godzinowa Into The Abyss Fest IV
Rozpiska godzinowa Into The Abyss Fest IV

Ze wszystkimi szczegółowymi informacjami na temat wydarzenia i aktualnościami festiwalowymi można zapoznać się na fanpage’u na Facebooku – https://www.facebook.com/intotheabyssfest/.

Bilety można kupić na stronie współorganizatora festu, czyli Knock Out Productions. Dostępne są wejściówki:

– Jednodniowe na pierwszy dzień festiwalu (10 maja) – https://sklep.knockoutprod.net/pl/eventinfo/198/into-the-abyss-2019-1-dzien

– Jednodniowe na drugi dzień festiwalu (11 maja) – https://sklep.knockoutprod.net/pl/eventinfo/200/into-the-abyss-2019-2-dzien

– Dwudniowe karnety – https://sklep.knockoutprod.net/pl/eventinfo/199/into-the-abyss-2019-karnet-10-1105

Podobne artykuły

Twórca black metalu, grupa Venom zagra we Wrocławiu

Tomasz Koza

Sólstafir i Mgła zagrają na Into the Abyss Festival 2019!

Agata Laszuk

Testament na Pol’and’Rock Festival 2019!

Lena Knapik

Do Mystic Festival 2020 dołącza aż 9 nowych zespołów!

Szymon Grzybowski

Powerwolf, Trivium, Carcass i Municipal Waste na Mystic Festival 2019!

Tomasz Koza

Pol’and’Rock Festival: pociągi będą omijać Kostrzyn?

Dominika Kudła

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!