Strona główna » Metalmania 2020 – znamy termin XXV edycji festiwalu
FESTIWALE

Metalmania 2020 – znamy termin XXV edycji festiwalu

Przyszłoroczna edycja Metalmanii – jednego z największych festiwali metalowych w Europie Środkowej – odbędzie się 29 sierpnia 2020r.

Co ciekawe, na grafice zapowiadającej festiwal znajduje się dopisek „open air”, sugerujący, że impreza nie odbędzie się w katowickim Spodku. Zgodnie z zapowiedzią Organizatora, wkrótce powinny pojawić się pierwsze ogłoszenia dotyczące szczegółów wydarzenia.

Metalmania to festiwal organizowany przez Metal Mind Productions

Odbywa się od 1986r. To wtedy – jak czytamy na stronie festiwalu – spotkało się dwóch zapaleńców, Roman Radoszewski i Jacek Adamczyk, dziennikarzy, którzy dysponowali siecią odpowiednich kontaktów i argumentami nie do odrzucenia. Podstawowym była rosnąca popularność heavy metalu w Polsce i brak imprezy muzycznej o skali adekwatnej do tejże popularności. Do komitetu organizacyjnego został włączony ówczesny manager grupy Kat oraz późniejszy założyciel Metal Mind Productions – Tomasz Dziubiński.

Formuła Metalmanii była prosta

Wyłonić w drodze konkursu młode, obiecujące zespoły, skład uzupełnić o zespoły doświadczone, a wzbogacić udziałem artystów zagranicznych.

W latach 80-tych organizacja jakiejkolwiek imprezy bez wsparcia oficjalnej instytucji była niemożliwa. Co za tym idzie, pierwszą edycja Metalmanii zorganizowano przy wsparciu Polskiej Agencji Artystycznej „Pagart”, WPWS „Spodek” oraz… Śląskiego Jazz Clubu. Pierwsze edycje festiwalu odbyły się w katowickim „Spodku”, w latach 90-tych Metalmania była organizowana na terenie różnych śląskich obiektów widowiskowo-sportowych, a w 2000r. Metalmania powróciła na stałe do „Spodka”. Ostatnia edycja odbyła się w 2008r.

W 2017r. festiwal Metalmania został reaktywowany.

Gwiazdą imprezy była szwajcarska grupa Samael. Zespół zagrał wówczas, po raz pierwszy od ponad 20 lat, utwór „Worship Him”. Na reaktywowanym festiwalu wystąpił także Moonspell. Portugalski zespół zaprezentował wówczas specjalny set koncertowy złożony z utworów z dwóch pierwszych płyt: „Wolfheart” i „Irreligious”. Ponadto na Metalmanii w 2017r. wystąpili Sodom, Coroner, Impaled Nazarene, Vader, Stillborn, Mord’A’Stigmata i inni.

Ostatnia edycja Metalmanii odbyła się w 2018r.

Dwudziestolecie wydania swojej drugiej płyty pt. „Anthems To The Welkin At Dusk”, świętowała wówczas grupa Emperor. Na specjalny set zaprezentowany w Katowicach złożyły się głównie utwory z tej płyty. Metalmanię 2018 uświetniły m.in. grupy Napalm Death, Asphyx, Destroyer 666 oraz Kat & Roman Kostrzewski.

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli Christophe Szpajdel – grafik specjalizujący się w projektowaniu logo dla zespołów rockowych i metalowych oraz Krzysztof „Prosiak” Owedyk – niezależny twórca komiksów i rysownik tzw. trzeciego obiegu.

Metalmania w 2019r. nie odbyła się

Pod koniec ubiegłego roku, zapytaliśmy Metal Mind Productions o przyszłość Metalmanii. Otrzymaliśmy wtedy informację, że festiwal z pewnością nie odbędzie się wiosną 2019r. Było to podyktowane chęcią przygotowania imprezy „stosownej w swoim wymiarze” do jubileuszowej, XXV edycji. Organizator apelował wówczas do fanów, by uzbroili się w cierpliwość.

Jakich wykonawców zobaczymy na Metalmanii 2020? Gdzie odbędzie się festiwal? Jakie będą ceny biletów?

Odpowiedzi na te pytania powinnyśmy poznać w najbliższym czasie.

Na przestrzeni lat, Metalmania gościła takie zespoły, jak Tiamat, My Dying Bride, Dimmu Borgir, Opeth, Paradise Lost, The Gathering czy Behemoth. A swoje pierwsze kroki sceniczne stawiały w ramach festiwalu m.in. Super Box, 666XHE, Wilczy Pająk, czy Vader.

Podobne artykuły

Mercyful Fate i Mgła zagrają na Mystic Festival 2020

Szymon Grzybowski

Wacken Open Air 2020 ogłasza pierwszych wykonawców, w tym Judas Priest i Mercyful Fate

Bartłomiej Pasiak

Drownfest powraca po trzech latach! Zapraszamy 21 grudnia do Krakowa

Redakcja

Spotkaj się z artystami Prog in Park III

Szymon Grzybowski

Drownfest powraca po trzech latach przerwy

Bartłomiej Pasiak

Festiwal Uwolnić Muzykę VIII: obecny line-up imprezy i świetny plakat

Agata Laszuk

Zostaw komentarz