INNE

Jonas Åkerlund rozumie opinię Varga Vikernesa o “Lords Of Chaos”

Od momentu pierwszej zapowiedzi dzieło Jonasa Åkerlunda wzbudzało wiele kontrowersji i emocji, nie tylko wśród osób związanych z tragiczną historią członków Mayhem. Na temat filmu “Lords Of Chaos” wypowiadało się już wielu muzyków z black metalowej sceny (w większości niepochlebnie), m.in. Varg Vikernes czy członkowie Darkthrone. Teraz jednak mamy okazję poznać punkt widzenia reżysera – Jonasa Åkerlunda, z którym serwis Metal Injection przeprowadził wywiad.


Film powstał w oparciu o książkę “Władcy Chaosu” i przejął po niej tytuł.

Åkerlund przyznał, że otrzymał książkę w prezencie od brata zaraz po jej wydaniu. Jednak sama historia była już mu znana przed jej przeczytaniem. Samej książki stara się nie krytykować tak mocno jak wszyscy, a o wydarzeniach mówi natomiast:

W pewnym momencie zdałem sobie sprawę z tego, że ta opowieść została przy mnie i jak wiele innych osób uważałem, że jest dla mnie bardzo ważna. Myślałem, że jestem jej właścicielem i nikt nie powinien jej ruszać, bo to ja ją posiadam. Zdałem sobie sprawę, że wiele ludzi też tak uważa. To jest jedna z tych historii, które po prostu zostają przy nas w dziwny sposób. Kiedy już to zrozumiałem, zacząłem myśleć o potencjalnym filmie. Widziałem już filmy dokumentalne, czytałem wszystkie inne książki – było w tym dużo ciemności, pożarów, corpse paintów i demonicznych głosów opisujących historię. Pomyślałem, że być może jest jakiś sposób na to, żeby opowiedzieć to inaczej, aby przypomnieć widzom, że to były małe dzieci, a sama historia jest trochę smutna. Pomyślałem, że jest jeszcze inna perspektywa, która do tej pory nie została przedstawiona.

Jonas Åkerlund

Reżyser przyznał, że mnóstwo czasu zabrało mu poszukiwanie partnerów i źródła finansowania.

Jednak cieszy się, że zrealizował filmu dziesięć czy nawet pięć lat temu, ponieważ teraz może przypomnieć o tych tragicznych wydarzeniach, a także przedstawić je młodszej publice, która nie znała tej historii. Sam temat black metalu nie wzbudził w Hollywood większej ekscytacji. Jonas wspomniał pierwsze spotkanie z potencjalnymi producentami:

Pamiętam pierwsze spotkanie, kiedy poszedłem do jednej z większych agencji w Hollywood z paroma zdjęciami obrazującymi norweski black metal i corpse paint. Dosłownie po pięciu minutach pokazano mi drzwi. Myślę, że to bardzo mroczna historia. Mroczne historie są zawsze ciężkie do zrobienia, chyba że chodzi o horror, a to z pewnością horrorem nie jest. To jest pewnego rodzaju dramat, ale ma kilka komediowych momentów, a sam scenariusz zbudowany jest w niekonwencjonalny sposób. Trudno to porównać z jakimkolwiek innym filmem.

Jonas Åkerlund

Został również poruszony temat Jørna “Necrobutchera” Stubberuda, basisty Mayhem, który rzekomo był przeciwny wykorzystaniu muzyki zespołu w filmie. Jak jednak uważa Jonas:

To nie jest prawdą. Oni [zespół Mayhem] nigdy nie byli przeciwko. Od początku to była tylko plotka. Ale nie próbowałem ich przekonać, a opisać to, co zamierzam zrobić. Szczególnie w przypadku rodziców Euronymousa, którzy posiadają prawa do muzyki. Nie mogłem zrobić tego filmu bez muzyki. To nigdy nie wchodziło w rachubę. […]
Nigdy nie prosiłem o muzykę Burzum ani nikogo innego. Jedyną muzyką, którą naprawdę potrzebowałem, była muzyka Mayhem.

Jonas Åkerlund

Przy wspomnieniu Burzum, rozmowa potoczyła się w kierunku Varga Vikernesa i jego opinii o “Lords Of Chaos” (pisaliśmy o tym tutaj), która nie jest dobra. Åkerlund skomentował wypowiedź Varga:

Cóż, można się było tego spodziewać. Jestem zadowolony, że poświęca tyle czasu na to i tyle mówi o tym filmie. Ale trochę też mnie to smuci, ponieważ świadczy to o tym, że Varg sporo nad tym myśli. Chciałbym, żeby spróbował zobaczyć to nieco z boku, ale nie sądzę, aby takie coś miało miejsce. Rozumiem go. Ktoś z twojego życia robi film, ale nie angażuje ciebie w to. Rozumiem, że to niezręczna i nie najlepsza sytuacja. Ale Varg tyle razy opowiadał tę historię ze swojej perspektywy i tyle razy tak szczegółową ją opisywał. Dawał tyle wywiadów, więcej niż ktokolwiek inny z tej sceny. Miałem więc wystarczająco materiału przy pisaniu scenariusza. I wiele w nim jest mocno zbliżone do tego, co mówił. Oczywiście on może mieć swoją opinię na temat tego, jak wyglądają aktorzy. W porządku. Prawdopodobnie miałbym ten sam problem, gdyby ktoś niespodziewanie zrobił film o mnie.

Jonas Åkerlund

“Lord Of Chaos” został wyświetlony w Polsce w grudniu jedynie w Lublinie i Warszawie. Póki co brak jakichkolwiek informacji o dalszej dystrybucji filmu.

Podobne artykuły

MetalPoodle: wokalistka Nightwish negatywnie o Slayer

Lena Knapik

Anselmo o pożegnalnej trasie Slayera: “Uwierzę, kiedy zobaczę”

Agata Laszuk

Gitarzysta Blind Guardian o wyjątkowych fanach zespołu

Lena Knapik

Zostaw komentarz