Wiedźmin Witcher metal cover
Strona główna » “Grosza daj Wiedźminowi” – metalowe covery z serialu i gier
MUZYKA

“Grosza daj Wiedźminowi” – metalowe covery z serialu i gier

„Wiedźmin” – serial platformy Netflix okazał się gigantycznym sukcesem. Nawet pomimo skrajnych, często negatywnych opinii recenzentów, ale przede wszystkim najbardziej zagorzałych fanów sagi Andrzeja Sapkowskiego, z miejsca stał się jednym z największych hitów serialowych tego roku. Taka popularność nie mogła ujść uwadze youtube’owych twórców, w tym również tych, którzy zajmują się szeroko rozumianą muzyką metalową. Sprawdźmy, jak brzmi „Wiedźmin” w metalowym stylu.

Soundtrack Wiedźmina na metalowo

Na YouTube można znaleźć metalowy cover niemal każdego utworu – od muzyki klasycznej, przez pop, a na rapie czy muzyce ludowej skończywszy. Nie powinno dziwić zatem, że uwadze twórców wszelkiej maści metalowych przeróbek nie uszedł serial Wiedźmin. Zwłaszcza że materiał do coverowania jest niezwykle wdzięczny.

Utwór z soundtracku serialu, który zwrócił uwagę wielu widzów to bez wątpienia „Toss a coin to your Witcher” lub w polskiej wersji językowej – „Grosza rzuć wiedźminowi”. Kawałek w oryginale wykonany przez barda Jaskra, czyli brytyjskiego aktora Joeya Bateya zamykał drugi odcinek serialu. Można posłuchać go tutaj:

Czytaj również:

Wiedźmin na metalową nutę – youtuberzy wyczuli koniunkturę

Dość szybko został wzięty na warsztat i w tej chwili metalowych lub rockowych coverów jest co najmniej kilkanaście. Gdyby kierować się tylko popularnością, to za najlepszy należałoby uznać ten przygotowany przez Johny’ego Lovato. Opublikowany 21 grudnia 2019 roku utwór ma już 85 tysięcy odsłon.

Inną ciekawą wersją jest przygotowana na kanale Nate’a Hughesa. Autor wziął oryginalną ścieżkę wokalu i dodał do niej metalowy podkład. Muzycznie należy usytuować to gdzieś między starym dobrym doom metalem a bardziej nowoczesnym djentem. Nie brakuje też blastów! Całość brzmi zaskakująco spójnie i profesjonalnie. Wokal może trochę ginie pod naporem ciężkich gitar, ale na to nie wypada narzekać – metal musi być z przytupem!

Cover w folk metalowym/rockowym stylu przygotował natomiast Marco Philipp. Nie wiem czemu, ale gdy myślę o całej wiedźmińskiej sadze, taki styl muzyczny wskazałbym jako najbardziej naturalny. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że wbrew zapowiedziom autora tego folku nie ma za dużo w tym coverze. No, chyba że liczą się też okoliczności kręcenia teledysku – ewidentnie jest to jakaś wieś.

Swoją wersję “Toss a coin to your Witcher” zaproponował także Matthew Heafy – lider zespołu Trivium. Zagrał ją podczas transmisji na żywo na Twitchu. Jak sam przyznał, serialu jeszcze nie oglądał, ale dostał około tysiąca wiadomości od fanów, którzy prosili go o przygotowanie własnej wersji utworu. Można jej posłuchać na YouTube.

Joey Batey, czyli Jaskier – też ma swój zespół!

W tym miejscu warto wspomnieć, że odtwórca roli Jaskra – wspomniany już Joey Batey nie został wybrany do swojej roli jedynie ze względu na talent aktorski, ale również wokalny. Śpiewa on w mało znanym (ale teraz na pewno ulegnie to zmianie!) folkowym brytyjskim zespole The Amazing Devil.

Skład ma na koncie jedną płytę – „Love Run” z 2018 roku. Na luty 2020 roku zapowiedział natomiast kolejny krążek – „The Horror and The Wild”. Z muzyką zespołu można zapoznać się na YouTube, ale również na Spotify.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – długa historia metalowych coverów

W kontekście Wiedźmina (The Witcher) i metalowych coverów nie sposób nie wspomnieć o trylogii gier autorstwa CD Projekt. Zwłaszcza trzecia część przygód Geralta cieszyła się wielką popularnością wśród metalowych zespołów coverujących. Na YouTube można bez trudu znaleźć metalową wersję praktycznie każdego utworu z oficjalnego soundtracku.

Szczególną popularnością (blisko 900 tysięcy odtworzeni na YouTube) cieszy się ciężka wersja utworu „Wilcza zamieć” lub w wersji angielskiej „The Wolven Storm”. W grze jest to akustyczny utwór wykonany przez Priscillę, znaną także jako Cyraneczka – trubadurkę i aktorkę, którą Geralt spotyka w Wolnym Mieście Novigrad. Tak prezentuje się metalowa wersja.

Vader – „Sword of The Witcher”, czyli wspomnienie pierwszej części gry

W kontekście muzyki metalowej i Wiedźmina nie sposób nie wspomnieć o utworze zespołu Vader, który promował pierwszą część gry. „Sword of The Witcher”, bo taki tytuł nosił ten kawałek, miał swoją premierę w 2007 roku – można go było posłuchać na kilka miesięcy przed pojawieniem się gry na rynku. Przygotowano do niego również teledysk.

Piosenka znalazła się na płycie z utworami inspirowanymi pierwszą częścią Wiedźmina (The Witcher) dołączonej do edycji rozszerzonej gry. Oprócz Vadera swoje numery przygotowały tam takie zespoły jak Rootwater, Jesus Chrysler Suicide czy Habakuk.

Fot. Netflix / Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Six Feer Under: nowy krążek już niebawem

Lena Knapik

Premiera nowego singla Paradise Lost “The Longest Winter”

Tomasz Koza

Rotting Christ prezentuje „Heaven and Hell and Fire”

Dominika Kudła

Kolejny utwór z nowego albumu Orphaned Land pt. “Unsung Prophets & Dead Messiahs”

Lena Knapik

Rotting Christ publikuje nowy utwór „Fire, God and Fear” z płyty “The Heretics”

Agata Laszuk

Witchery z nowym singlem

Agata Laszuk

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!