Behemoth 2018
Strona główna » Kluby muzyczne pod lupą prokuratury w związku z koncertem Behemotha w B90
NEWSY

Kluby muzyczne pod lupą prokuratury w związku z koncertem Behemotha w B90

Jak wszyscy dobrze wiemy zespół Adama Darskiego nie od dziś znajduje się na celowniku środowisk religijnych i obecnego obozu władzy. Czy jednak w swojej „walce” z Behemothem władza posunęła się aż do represji względem klubów, które organizowały w minionych latach koncerty gdańskiej grupy?

Cała sprawa zaczęła się od koncertu Behemotha w klubie B90

Krótko po nim prokuratura oskarżyła właścicielkę lokalu o zorganizowanie masowej imprezy bez zgody ratusza. Rok temu sąd zadecydował o nałożeniu na nią wysokiej kary finansowej. Dzisiaj dowiadujemy się, że podobne oskarżenia padły pod adresem kilku innych klubów, w których Behemoth koncertował w ostatnich latach. Co dokładnie zarzuca się klubom?

Czytaj również:

Problem dotyczy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

Zakłada ona, że na wydarzenie, w którym udział weźmie więcej niż 500 osób, potrzebna jest zgoda ratusza. Gdańskie B90 może pomieścić ponad 1000 osób, warto dodać, że koncerty zespołu Nergala z reguły są wyprzedane. Problem pojawia się w momencie kiedy zastanowimy się nad interpretacją przepisów. Właściciele B90 od początku działalności nie starali się uzyskiwać zgody na imprezę masową, ponieważ z ustawy wyłączone są instytucje kultury, domy kultury i im podobne. B90 i inne kluby od zawsze widziały się jako pasujące do tej definicji. Natomiast prokuratura, jak i sąd, sprawę widziały inaczej.

Precedensowy wyrok w sprawie klubu B90 i jej właścicielki

Właścicielka B90 – Pani Ewa Hronowska, została skazana za wszystkie kolejne imprezy, które odbyły się w jej klubie po tym, jak prokuratura otrzymała od policji informację o konieczności uzyskania zgody. Wyrok – 30 tysięcy złotych grzywny.

Oczywiście Pani Hronowska odwołała się od wyroku, tak więc 13 stycznia rozpoczął się proces apelacyjny. Do sprawy włączyło się Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych. Jak się okazuje nie tylko po to, aby wspierać klub B90.

Portal trójmiasto.pl podaje, że po wyroku dla właścicielki, prokuratury w całej Polsce zaczęły przyglądać się klubom, w których koncertował Behemoth. Właściciele niektórych już usłyszeli podobne zarzuty co właścicielka gdańskiego klubu.

Wyrok dla Ewy Hronowskiej ma charakter precedensowy

Stąd też właściciele innych klubów zaciekle walczą o to, aby sąd apelacyjny rozpatrzył sprawę na ich korzyść. Zaznaczają oni również, że cała ustawa powinna zostać napisana na nowo. Obecna ma już ponad 10 lat. Patrząc jak przez dekadę zmienił się rynek koncertów i imprez muzycznych trudno nie odnieść wrażenia, że czas najwyższy na nowe przepisy, uwzględniające obecną sytuację.

Fot. Grzegorz Gołębiowski
Źródło: https://bezprawnik.pl/behemoth-w-b90/

Podobne artykuły

Dark Funeral okradziony ze scenicznych kostiumów

Redakcja

Rotting Christ częścią książki “The Metal Chapters” vol. 1

Agata Laszuk

Bartłomiej Krysiuk: “To ja stoję za sukcesem Batushki”

Agata Laszuk

Marzysz o zostaniu roadie Suicide Silence?

Agata Laszuk

Marilyn Manson odwołuje koncerty po wypadku na scenie

Lena Knapik

Frontman Kreator o terroryzmie

Lena Knapik

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!