Rage Against The Machine
Strona główna » Rage Against The Machine powraca!
NEWSY

Rage Against The Machine powraca!

Dla fanów Rage Against The Machine gwiazdka nadeszła w tym roku 1 listopada. Po 8 latach przerwy legendarny kwartet z Los Angeles powróci na scenę. Na oficjalnym, instagramowym profilu zespołu pojawiły się zapowiedzi pięciu koncertów, które odbędą się w roku 2020.

Muzycy nie grali razem pod szyldem RATM od 2011 roku. Ostatni koncert odbył się w Los Angeles Coloseum i zamykał okres pierwszego powrotu grupy. W latach 2007 – 2011 członkowie zespołu zagrali ponad 40 koncertów na całym świecie, po czym ponownie zawiesili działalność. Basista Tom Commerford mówił wtedy, że: „niepewność to nasza wizytówka […] możemy wrócić jutro, możemy za 10 lat”.

Jak powstawał zespół Rage Against The Machine?

Założona w 1991 grupa przebojem wdarła się na rockowego mainstreamu za sprawą debiutanckiego albumu, zatytułowanego po prostu – Rage Against The Machine. Zack De La Rocha, Tom Morello, Tom Commerford oraz Brad Wilk zaproponowali słuchaczom niespotykaną wcześniej na taką skalę mieszankę rockowej muzyki i hip-hopowych wokali.

Wyznaczyli tym samym ścieżkę, którą kilka lat później podążały takie grupy jak Korn, Linkin Park czy Limp Bizkit. Uwagę zwracały również mocne zaangażowanie społeczne poszczególnych członków grupy i ich radykalne poglądy polityczne.

Po debiutanckim albumie, który rozszedł się w wielomilionowym nakładzie grupa wydała jeszcze dwie studyjne płyty oraz album z coverami, udostępniony już po rozpadzie grupy. Wydawnictwa te na stałe ugruntowały pozycję zespołu i zapewniły czwórce z Los Angeles status grupy kultowej.

Chris Cornell na ratunek

W roku 2000 ekipę opuścił wokalista – Zack De La Rocha. Jako oficjalny powód podano „różnice artystyczne”. Pozostała trójka podjęła decyzję, aby kontynuować wspólną działalność. Do współpracy zaproszono wokalistę grupy Soundgarden – Chrisa Cornella. Połączenie drapieżnej muzyki RATM i wszechstronnego wokalu Cornella okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Debiutancki album Audioslave – został ciepło przyjęty przez krytyków i fanów, utwory takie jak: „Show Me How To Live” czy „Like a Stone” zaznaczyły swoją obecność na listach przebojów. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 3 miliony krążków.

Po wydaniu jeszcze dwóch płyt grupa rozpadła się w 2006 roku. Muzycy poszli w swoje strony. Chris Cornell nagrywał w tym czasie utwór do filmu o Jamesie Bondzie, Tom Morello zdecydował się pójść w stronę kariery solowej i wydał swój album pod pseudonimem The Nightwatchman.

Prophets Of Rage wchodzą do gry

Audioslave nie był jedynym wspólnym projektem Morello, Commerforda i Wilka. W roku 2016 powołali do życia Prophets Of Rage. Skład uzupełnili byli członkowie Public EnemyChuck D i DJ Lord oraz raper z Cypress HillB-Real. Grupa w takim składzie ruszyła w trasę koncertową.

Polscy fani mieli okazję zobaczyć ekipę w akcji podczas tegorocznego festiwalu Pol’and’Rock Festival. W czasie swojej działalności grupa dwukrotnie wydawała materiał z autorską muzyką – epkę w roku 2016 oraz pełnoprawny album – “Prophets Of Rage”, w roku 2017.

Wraz z ogłoszeniem powrotu Rage Against The Machine, Chuck-D i B-Real ogłosili, że Prophets Of Rage przestaje istnieć. Jednocześnie muzycy wyrazili wdzięczność pozostałym członkom grupy za kilka lat niesamowitej, muzycznej przygody oraz podkreślili, że tak naprawę: „Trzymali tylko ciepłe miejsce dla Zacka”.

Gdzie jesteś Zack?

W czasie gdy pozostali członkowie RATM formowali nowe grupy lub wydawali solowe albumy próżno było szukać nowości ze strony wokalisty. Oprócz powrotu w latach 2007-2011 nie mieliśmy okazji zobaczyć Zacka w akcji.

Od roku 2000 raper pojawił się w kilku gościnnych występach oraz wydał epkę w kolaboracji z Jonem Theodorem. W 2016 roku fani otrzymali pierwszy, w pełni autorski utwór „Digging for Windows”. Kawałek zapowiadał pełny album artysty, który miał się ukazać rok później, natomiast od tego czasu słuch o tym projekcie zaginął.

Nowy album Rage Against The Machine

Oczywiście przy okazji powrotu do koncertowania wielu fanów grupy zadaje sobie pytanie czy doczekamy się jeszcze nowego materiału od twórców „Bulls On Parade”. Pytanie to pojawiało się przy okazji ostatniego powrotu, na pewno więc i przy obecnej okazji media nie odmówią sobie spekulacji w tej kwestii.

Czas pokaże czy marzenia te pozostaną marzeniami, czy może panowie z Kalifornii wyciągną jeszcze jeden as z rękawa i nowa płyta spod znaku RATM zawita na naszych półkach.

Fot: https://www.ratm.com/
Źródło: https://loudwire.com/prophets-of-rage-done-rage-against-the-machine-reunion/

Podobne artykuły

Diamond Head, legendarna grupa na trzech koncertach w Polsce!

Dominika Kudła

Nowa płyta Blitzkrieg “Judge Not!” już w kwietniu

Lena Knapik

W.A.S.P. zagra w Warszawie!

Tomasz Koza

Gary Holt: “Jestem po 50-tce, ale nadal czuję się jak dzieciak, gdy gramy pośród ognia”

Dominika Kudła

Zapraszamy na koncert Saltus, Despised Cruelty i Dead Conception do Łodzi

Michał Bentyn

Supergrupa The Hellcat Saints zagra na koncercie charytatywnym

Agata Laszuk

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!