thrash metal testament exodus death angel
Strona główna » Najlepszy thrash metal z Kalifornii – Testament, Exodus i Death Angel zagrają we Wrocławiu
SPECJALNE

Najlepszy thrash metal z Kalifornii – Testament, Exodus i Death Angel zagrają we Wrocławiu

Bay Area to obszar na zachodnim wybrzeżu USA, który liczy około 18 tysięcy kilometrów kwadratowych, obecnie zamieszkuje go ponad 7,5 miliona mieszkańców. Klimat jest tam ciepły i słoneczny – latem temperatura najczęściej przekracza 30 stopni Celsjusza, zimą rzadko spada poniżej 10. To zamożny region, w którym swoje siedziby mają prawdziwi giganci nowych technologii Google, Facebook, Apple, Intel i wielu innych.

Dla fanów metalu jednak pierwsze skojarzenie z Bay Area może być tylko jedno – thrash metal. Już 19 lutego we Wrocławiu na jednej scenie wystąpią Testament, Exodus oraz Death Angel, czyli trzy znakomite zespoły, które można uznać za klasyków i pionierów thrashowego grania z północnej Kalifornii!

Thrash metal z Bay Area

W tym miejscu w pierwszej połowie lat 80. zespoły thrash metalowe wyrastały jak grzyby po deszczu. Trudno stwierdzić, kto poruszył te lawinę, ale z miesiąca na miesiąc nowy podgatunek metalu zyskiwał tam coraz większą popularność, a zespołów ciągle przybywało.

Wiele z nich zdobyło gigantyczną wprost popularność, twórczość innych była kamieniem milowym dla jeszcze bardziej ekstremalnych odmian metalu. Metallica, Testament, Exodus, Death Angel, Possesed, Forbidden, Vio-Lence to tylko kilka z najważniejszych nazw – fanom metalu nie trzeba ich specjalnie przedstawiać. Trzy z nich już wkrótce zagrają koncert we Wrocławiu!

Zespół Testament
Zespół Testament

Testament – piąty z wielkiej czwórki thrash metalu

Gwiazdą wrocławskiego koncertu będzie Testament. Zespół, o którym często mówi się, że ze względu na swój niepowtarzalny styl i dorobek powinien być zaliczany do Wielkiej Czwórki Thrashu (Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax). Odpowiedź na pytanie, dlaczego to na przykład Anthrax, a nie Testament należy do tego zaszczytnego grona jest jednak prosta i prozaiczna.

Testament ze względu na liczne zmiany składu w początkowej fazie działalności, debiutował dość późno, bo w 1987 roku. W tym czasie zespoły z Big Four były już gwiazdami w swoim gatunku, a Testament dopiero budował markę wśród szerszej publiczności.

Nikt jednak nie ma wątpliwości, że pod względem muzycznym mamy do czynienia z thrash metalem najwyższej próby. Dwa pierwsze krążki, czyli „The Legacy” z 1987 oraz „The New Order” z 1988 uważane są za jedne z najlepszych w swoim gatunku. Ogólnie jednak rzecz ujmując w dyskografii Testamentu trudno doszukiwać się słabych pozycji.

Zespół do dziś pozostaje też wierny swoim thrashowym korzeniom. Pomimo tego, że zespołowi zdarzały się płyty z łagodniejszymi fragmentami czy zawierające ballady, zawsze było to zrównoważone solidnym thrashowym łupnięciem.

Testament ma w swoim dorobku 12 albumów studyjnych. Na kwiecień 2020 roku zapowiedziana została premiera płyty z numerem 13. Znany jest już jej tytuł – „Titans of Creation” – oraz pierwszy singiel.

Zespół Exodus
Zespół Exodus

Exodus – prawdziwi pionierzy

Exodus jest jednym z pierwszych w historii zespołów, który grał thrash metal. Prapoczątków zespołu można bowiem doszukiwać się w 1979 roku. Jedynym muzykiem, który obecnie występuje w zespole i pamięta tamte czasy jest perkusista Tom Hunting.

Częste zmiany w składzie są jednym ze znaków rozpoznawczych Exodus. Przez zespół przewinęło się ponad 25 muzyków, gdyby jednak wskazać, którzy z nich mają największy wpływ na zadziorny i łobuzerski styl zespołu trzeba wskazać gitarzystę Gary’ego Holta oraz dwóch wokalistów, którzy kilkukrotnie zamieniali się miejscami za mikrofonem. Chodzi o Paula Baloffa (zmarł w 2002 roku) oraz Steve’a „Zetro” Sosuę (który, nota bene, ma też epizod w Testamencie).

Na dyskografię Exodus składa się 10 albumów studyjnych. Powszechnie za najlepsze uznaje się te z lat 80. z debiutanckim „Bound by Blood” z 1985 roku na czele. Trudny dla zespołu Exodus był początek lat 90. Albumy z tamtego czasu zbierały bardzo niepochlebne recenzje, a zainteresowanie całym ruchem thrash metalowym wyraźnie spadło.

Ostatecznie doprowadziło to do zawieszenia działalności zespołu w 1994 roku. Na krótko powrócił w 1998, ale za datę ostatecznej reaktywacji trzeba uznać 2001 rok. Od tamtej pory Exodus nagrał pięć płyt – wszystkie zostały niezwykle ciepło przyjęte zarówno przez krytyków, jak i fanów.

Death Angel
Zespół Death Angel

Death Angel – docenieni pechowcy

Ostatnim z zespołów, który wystąpi na wrocławskim koncercie będzie Death Angel. W latach 80. zespół ten dzielił scenę z największymi zespołami thrash metalowymi Ameryki. Wielu wymieniało ich jednym tchem obok nazw takich jak Overkill, Testamen, Exodus – jako jeden z najważniejszych składów tak zwanej drugiej fali thrashu. Zespół jednak nigdy nie osiągnął rozgłosu, ani sukcesu na jakie miał potencjał.

Dwie pierwsze płyty „The Ultra-Violence” z 1987 roku oraz „Frolic through the Park” z 1988 roku zostały wydane przez Enigmę – małą, niezależną wytwórnię. Były jednak na tyle interesujące, że przyciągnęły uwagę jednego z większych graczy na amerykańskim rynku muzycznym, czyli Geffen. Już pod skrzydłami dużej wytwórni zespół wydał prawdopodobnie najlepszy album w swoim dorobku, czyli „The Act III” z 1990 roku. Na tym dobra passa się jednak skończyła.

Podczas trasy koncertowej autokar zespołu uległ wypadkowi, w którym ciężko rany został Andy Galeon, perkusista i założyciel zespołu. Death Angel miał w tamtym czasie grać koncerty na całym świecie u boku największych zespołów, ale wszystkie plany wzięły w łeb, co z kolei spowodowało frustrację, nieporozumienia, a ostatecznie skończyło się rozwiązaniem składu. W 1991 roku, będąc u progu międzynarodowej kariery Death Angel zawiesiło działalność.

W międzyczasie muzycy zespołu (bez wokalisty) założyli zespół The Organization, który jednak nie odniósł sukcesu, a także odszedł od thrashowego brzmienia.

Ostatecznie Death Angel powróciło w 2001 roku. Początkowo reaktywacja miała być jednorazowa – zespół miał zagrać na charytatywnym koncercie Thrash of the Titans. Okazało się jednak, że odbiór występu był tak pozytywny, że od raz zabookowano kolejne koncerty, a zespół oficjalnie wznowił działalność. W 2004 roku wydał pierwszą od 14 lat nową płytę. W sumie na dyskografię Death Angel składa się 9 albumów. Ostatnia z nich to wydana w 2019 roku „Humanicide”.

Koncert Testament, Exodus i Death Angel we Wrocławiu – bilety i najważniejsze informacje

Koncert Testament, Exodus i Death Angel odbędzie się 19 lutego 2020 roku we Wrocławiu w Hali „Orbita”. Bilety w cenie od 129 złotych dostępne są na stronie internetowej: https://knockoutprod.net/pl/concert/detail/261

Czasówka występów prezentuje się następująco:

  • 18:00 Otwarcie bram
  • 19:00 – 19:50 Death Angel
  • 20:20 – 21:20 Exodus
  • 21:50 – … Testament

Fot. Materiały promocyjne

Podobne artykuły

Konkurs dla prawdziwych wikingów, wygraj bilety na koncert Amon Amarth!

Tomasz Koza

Zagrożenie terrorystyczne na Rock am Ring w Niemczech. Pierwszy dzień przerwany.

Lena Knapik

50 lat temu ukazał się debiutancki album Black Sabbath

Szymon Grzybowski

🔥 Ćwierć wieku Machine Head – ciekawostki o „Burn My Eyes” i relacja z koncertu

Szymon Grzybowski

70000TONS OF METAL 2018: Znamy datę rozpoczęcia sprzedaży biletów

Agata Laszuk

Metalowe płyty w 2020 – potwierdzone premiery pierwszej połowy roku

Szymon Grzybowski

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!