Fryderyki 2020 kategoria Metal
Strona główna » Fryderyki 2020 – nominacje w kategorii „Album Roku Metal”
NEWSY

Fryderyki 2020 – nominacje w kategorii „Album Roku Metal”

Poznaliśmy nominacje do Fryderyków, nagród polskiego przemysłu muzycznego. W kategorii, która najbardziej nas interesuje, czyli „Album Roku Metal” szanse na zwycięstwo ma pięć wydawnictw zespołów Batushka, Black River, Hunter, Jelonek oraz Nocny Kochanek. Gala Fryderyki 2020 zostanie zorganizowana 14 i 15 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wtedy też poznamy zwycięzców.

Fryderyki 2020 – metalowe zespoły z szansą na nagrodę

Do Fryderyków 2020 zostały nominowane następujące zespoły i płyty:

Batushka „Hospodi” – płyta, która wzbudziła liczne kontrowersje w metalowym światku, nie tyle ze względów artystycznych, co obyczajowo-prawnych. W zespole doszło do rozpadu, a żaden z liderów nie chciał oddać praw do zespołu, którym swoim debiutanckim krążkiem zdobył międzynarodowy rozgłos. Dziś tak naprawdę trudno stwierdzić ile jest Batushek, która Batushka jest prawdziwa, a także ile wcieleń Batushki wciąż jest jeszcze przed nami. Nie ulega natomiast wątpliwości, że płyta „Hospodi” zdobyła umiarkowane i dobre recenzje, okazała się też niemałym sukcesem komercyjnym w Polsce, gdzie tuż po premierze zadebiutowała na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się płyt.

Black River „Humanoid” – blisko 10 lat fani Black River musieli czekać na nowy materiał od zespołu. Płyta „Humanoid” z jednej strony nikogo nie zachwyciła, z drugiej trudno jej cokolwiek zarzucić. Ot, solidne granie w stylu, do którego zespół Black River zdążył już przyzwyczaić. W recenzji na MetalNews.pl można znaleźć zdanie, które doskonale podsumowuje ten krążek:

Na “>>Humanoid<<” wszystko jest na swoim miejscu, są fajne riffy, drapieżny wokal i odpowiednia ilość melodii i niewymuszonego luzu, a więc są wszystkie składniki niezbędne, by hardrockowy album stał się hitem. Jednak brakuje mi pełnego wykorzystania tego potencjału. Brakuje mi na krążku tego “czegoś”, co sprawiłoby, że chciałbym ponownie wcisnąć “start” na odtwarzaczu.

Hunter „Arachne” – Hunter to zespół, który już od wielu lat mocno dzieli metalowych fanów, dla jednych to charakterystyczny zespół z ciekawym przesłaniem, dla innych grafomański potworek, który na każdej kolejnej płycie coraz bardziej wydziwia. „Arachne” okazuje się jednak płytą zaskakująco udaną – tekstowo poruszającą aktualne tematy, a muzycznie zgrabnie łączącą tradycyjne thrashowe brzmienie z podniosłymi smyczkami. Wszystko spięte jest dobrze znaną hunterową klamrą oraz charakterystycznym wokalem Draka.

Jelonek „Classical Massacre” – trzeci solowy album w dorobku Jelonka, czyli rockowo-metalowo-klasycznego skrzypka to próba nowej, zdecydowanie cięższej interpretacji klasycznych utworów muzyki poważnej. Na krążku znaleźć można między innymi muzykę takich kompozytorów jak Vivaldi, Moniuszko czy Paderewski. Czy brzmią lepiej niż oryginały? Trudno stwierdzić. Ciekawostką jest gościny udział w jednym z utworów Piotra Fronczewskiego.

Nocny Kochanek „Randka w ciemność” – metalowy kabaret, metal na wesoło, czy nie do końca na poważnie. Tak w skrócie można scharakteryzować styl zespołu Nocny Kochanek. Ten na ostatniej płycie nie uległ drastycznej zmianie. Muzycznie wciąż jest to esencja z klasycznego hard rocka i heavy metalu połączona ze śmiesznymi (w założeniu) tekstami. Wielu taka estetyka nie odpowiada, ale sukces zespołu każe stwierdzić, że jeszcze większa grupa fanów lubi się pośmiać w trakcie headbangignu.

Fryderyki 2020 – nagrody polskiego przemysłu muzycznego

Warto przypomnieć, że Fryderyki to nagrody, które przyznawane są przez Akademię Fonograficzną, którą powołuje Związek Producentów Audio-Video. W skład akademii wchodzi nawet 1000 osób – muzyków, artystów, dziennikarzy i profesjonalistów związanych z branżą muzyczną. W 2020 roku nagrody przyznawane są w trzech sekcjach: muzyki poważnej, jazzowej i rozrywkowej. W każdej z sekcji jest od kilku do około dwudziestu kategorii.

Fryderyki przyznawane są od 1995 roku. W 1997 roku dodano kategorię „Album Roku Metal”. Formuła konkursu często ulega jednak zmianom i kategoria ta czasem zmieniała nazwę (Album Roku Heavy Metal), przez kilka lat albumy metalowe były zaliczane do kategorii Rock, były też lata, gdy całkowicie rezygnowano z podziału na gatunku muzyczne.

Bez względu jednak na te zawirowania Fryderyki uważane są za najważniejsze polskie nagrody muzyczne. Wśród metalowych artystów, którzy mieli zaszczyt je otrzymać można wymienić grupy takie jak: Behemoth, Vader, Acid Drinkers, Sweet Noise, Frontside, Guess Why.

Podobne artykuły

Nowa, całkowicie portugalska płyta Moonspell w listopadzie

Lena Knapik

Posłuchaj nowego utworu Amenra

Agata Laszuk

Ektomorf z nowym klipem

Lena Knapik

King Dude 29 listopada w Warszawie

Tomasz Koza

Scott Ian radzi młodym muzykom: „Róbcie to, co kochacie”

Agata Laszuk

Dodatkowa pula biletów na koncert Metalliki!

Tomasz Koza

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!