Metallica a słynna polska gościnność – wspominamy wszystkie koncerty w Polsce
Strona główna » Metallica a słynna polska gościnność – wspominamy wszystkie koncerty w Polsce
SPECJALNE

Metallica a słynna polska gościnność – wspominamy wszystkie koncerty w Polsce

Metallica to największy zespół metalowy na świecie. Żyjemy w takiej rzeczywistości, że chyba najlepiej świadczyć o tym może liczba hejterów i pomyj, które w każdym możliwym miejscu wylewa się na ten zespół. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że „psy szczekają, a karawana jedzie dalej”. Zespół ma miliony fanów na całym świecie, a zdecydowana większość koncertów jest wyprzedawana na pniu. Podobnie było z nadchodzącym występem w Warszawie, który już 21 sierpnia. Będzie to 12. koncert Metalliki w naszym kraju. Jak przebiegały wcześniejsze koncerty?

Katowice 1987 – pierwszy i drugi koncert Metalliki w Polsce

Dwa pierwsze występy obrosły już legendą pośród rodzimych fanów ciężkiego grania. Każdy, kto był na tych koncertach może się uważać za uczestnika wydarzenia wręcz mistycznego. Występy odbyły się 10 i 11 lutego 1987 roku w ramach Damage Inc. Tour, która promowała pomnikowy album „Master of Puppets”. Był to sam koniec trasy, która po katowickich koncertach zakończyła się w Szwecji.

Ceny biletów były… zaskakująco przystępne, bo kosztowały ok. 1800 zł, przy średnich zarobkach rzędu 30 000 zł.

Co z tego, skoro duża pula biletów została zgarnięta przez koników, którzy sprzedawali wejściówki 2-3 razy drożej. Nie odstraszyło to jednak fanów metalu. Niektóre źródła podają, że oba koncerty wyprzedały się w całości, a Metallica dwukrotnie grała dla około 8000 osób.

Dla zespołu było to niemałe zaskoczenie, bo trasa po Europie Zachodniej zaplanowana była na granie w raczej mniejszych obiektach. Metallica odwdzięczyła się za gorące przyjęcie prawdziwym wybuchem energii na scenie. O setliście nie ma co za dużo mówić, bo grupa wydała w owym czasie „tylko” trzy albumy, ale za to jakie! Występ zaczynało tradycyjne Ecstasy of Gold, a dalej kawałki leciały jak z rękawa – „Battery”, „Master of Puppets”, „For Whom the Bell Tolls” i tak dalej. Półtorej godziny najlepszego metalu na świecie.

Następny występ Metalliki zorganizowano cztery lata później – 13 sierpnia 1991 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Hetfield i spółka zagrali wówczas… jako support! Gwiazdą wieczoru było bowiem AC/DC. Wracając jednak do Metalliki, występ odbył się dokładnie dzień po premierze Czarnego Albumu, a koncert w Polsce był czwartym na liczącej 224 koncerty liście występów promujących to wydawnictwo. A była to zaledwie pierwsza część promocji. Później koncertów było jeszcze więcej.

Pomimo tego, że Metallica miała już wówczas status gwiazdy metalu, a lada moment zyskała również status gwiazdy muzyki po prostu, musiała pogodzić się z rolą „rozgrzewacza”. Stąd setlista, na którą składało się zaledwie 13 kawałków. Z Black Albumu zespół zagrał „Enter Sandman” oraz „Sad But True”. Sporym rozczarowaniem było z pewnością zagranie tylko skróconej wersji „Master of Puppets”. Z występu zachowało się nawet jedno nagranie. Jego jakość jednak koszmarna (patrz wyżej).

Na kolejny występ Mety w Polsce trzeba było poczekać do 1996 roku, kiedy to zespół ponownie zawitał w katowickim Spodku.

Metallica - bilet na koncert w Katowicach, 1996 rokPromował wówczas płytę „Load”. Halowa trasa była jednak dość nietypowa, bo scena była ustawiona centralnie, a nie tak jak zazwyczaj – po jednej stronie płyty. Podobnie było podczas występu w Krakowie w 2018 roku.

Miłym wspomnieniem dla każdego, kto był wówczas w Spodku jest z pewnością wydany na VHS/DVD koncert „Cunning Stunts”, który co prawda zarejestrowano w Teksasie, ale zarówno efekty, jak i repertuar pokrywały się z tymi w Polsce.

Co ciekawego w setliście? Sporo kawałków z „Load”. Bez wątpliwości można jednak stwierdzić, że usatysfakcjonowani mogli być zarówno oldschoolowi fani, jak i ci trochę nowsi. Warto przypomnieć, że tamta trasa była niezwykle efektowna również pod względem wizualno-produkcyjnym. Fani mogli zobaczyć między innymi płonącego kaskadera i walącą się konstrukcję sceny, czyli symulowaną katastrofę, po której w całej hali gasło światło. Po chwili jednak zespół, jedynie przy blasku żarówek, dokańczał koncert bisami.

Na kolejny koncert fani musieli poczekać trzy lata. 1 czerwca 1999 roku Metallica zagrała na Stadionie Gwardii w Warszawie.

Metallica - bilet na koncert w Warszawie, 1999 rokPodczas trasy promowali album z coverami „Garage Inc.” Uczciwie trzeba jednak przyznać, że niezbyt na poważnie „promowali” tę płytę, bo zagrali z niej zaledwie jeden kawałek „Die, Die My Darling”.

Repertuar z pewnością dla zatwardziałych fanów był trochę rozczarowujący, bo składały się na niego głównie kawałki z Black Albumu i późniejszych, ale co kto lubi.

Aby poczuć klimat tamtego występu sprzed już prawie 20 lat na YouTube obejrzeć można reportaż przygotowany przez telewizję Canal+. Link do pierwszej części.

Występy Metalliki w XXI wieku w Polsce zaczęły się w 31 maja 2004 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Zespół promował wówczas St. Anger – z tego albumu zagrali kawałek tytułowy oraz „Frantic”. Z ciekawostek repertuarowych warto odnotować również fakt zagrania na żywo „No Leaf Clover”, czyli utworu przygotowanego specjalne na koncert z orkiestrą symfoniczną, a także pierwsze w Europie odegranie na żywo „Dyers Eve”.

Niemal równo cztery lata później – 28 maja 2008 roku Metallica znów zagrała na Stadionie Śląskim.

Tym razem nie promowała żadnego albumu, była w przededniu wydania „Death Magnetic”, a trasa nazywała się „European Summer Vacation”. Całkiem dobrej jakości audio z tego występu można znaleźć na YouTube. Setlista była skrojona niemal idealnie pod starych fanów – ponad połowa utworów pochodziła z czasów sprzed Black Albumu.

Metallica - bilet na koncert w Chorzowie, 2008 rok

Koncert z lotniska Bemowo w Warszawie z 16 czerwca 2010 roku w ramach festiwalu Soniesphere zapisał się z wielkimi literami w całej historii muzyki metalowej.

Wtedy to właśnie po raz pierwszy na jednej scenie zagrały wszystkie zespoły z tak zwanej Wielkiej Czwórki Thrashu – obok Metalliki zagrały: Slayer, Megadeth oraz Anthrax. Szkoda, że nikt wcześniej nie pomyślał o profesjonalnej rejestracji tego występu. Na płycie DVD/Blu-Ray wydano koncert, który kapele zagrały 22 czerwca w Sofii w Bułgarii. Palmy pierwszeństwa nikt jednak Polsce nie zabierze. Wracając do Metalliki to promowała ona wówczas album „Death Magnetic”, z którego zespół zagrał „That Was Just your Life”, „Cyanide” oraz „All NIghtmare Long”.

W 2012 roku Metallica upamiętniała 20-lecie wydania Black Albumu.

Na koncercie 10 maja, który ponownie zorganizowano na lotnisku Bemowo zespół zagrał całą tę płytę (w odwrotnej kolejności) i mnóstwo starych szlagierów. Występ był prawdziwą gratką dla tych, którzy uważają, że Metallica po Black Albumie nie nagrała nic wartościowego. Cała setlista to utwory z 1991 roku i wcześniejsze.

Metallica By Request – Warszawa 2014

Następny występ Metalliki w naszym kraju zorganizowano 11 lipca 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Trasa nazywała się „Metallica by Request”. Nazwa wcale nie była przypadkowa, bo zespół udostępnił specjalny serwis internetowy, na którym każdy mógł zagłosować na jeden utwór, który miał znaleźć się w setliście.

W „polskim” Internecie zorganizowano nawet akcję „Olej szlagiera, wybierz Fixxxera”, czyli utwór z płyty „Reload”, który nigdy nie był zagrany na żywo. Niestety nie udało się, a wyborem polskich fanów został „The Call of Ktulu”. Podczas trasy zespół grał też na żywo niewydany wcześniej na żadnym albumie nowy kawałek „Lords of Summer”, który znalazł się dopiero na edycjideluxe płyty „Hardwired… to self-destruct”.

26 kwietnia 2018 roku w Krakowie Metallica zagrała w Polsce po raz 11.

Był to pierwszy od ponad 20 lat koncert halowy w Polsce. Zespół promował na trasie wydany w 2016 roku i wspomniany już album “Hardwired… to self-destruct”. W sumie aż siedem z osiemnastu kawałków pochodziło z tamtego krążka. Tradycją na tamtej trasie i puszczeniem oka do publiczności w każdym z krajów było odegranie i zaśpiewanie znanego dla fanów utworu. W Polsce Rob Trujillo oraz Kirk Hammett zagrali “Wehikuł czasu” Dżemu, czym wzbudził wielki entuzjazm w krakowskiej Tauron Arenie. Pełną relację z koncertu Metalliki w Krakowie można przeczytać tutaj: “Metalliko! Teraz już wiesz, dlaczego warto nagrywać nowe płyty! – relacja z koncertu w Krakowie”.

Kolejny koncert Metalliki w Polsce zaplanowano 21 sierpnia 2019 roku w Warszawie

Będzie to w sumie 12. występ legendy metalu nad Wisłą. Na wyprzedanym Stadionie Narodowym zespół będzie kontynuował trasę “WorldWired Tour”, promującą ostatni album.

Serdeczne podziękowania kierowane są do Macieja Mocka i Tomasza Solarza za możliwość publikacji fotografii z ich prywatnego archiwum. Jesteście wielcy!

Podobne artykuły

Hard rockowy szmer – 45. rocznica wydania debiutu Judas Priest „Rocka Rolla”

Bartłomiej Pasiak

Irańskiemu zespołowi Confess nie grozi egzekucja. Wywiad z Nikanem, członkiem zespołu.

Lena Knapik

Aryjski black metal – 25 lat “Transilvanian Hunger” Darkthrone

Paweł Kurczonek

Wszystko umiera – 20. rocznica wydania “World Coming Down” Type O Negative

Paweł Kurczonek

Dlaczego Metallica nagrała Garage Days Re-Revisited? Premiera wznowionej edycji.

Szymon Grzybowski

Bruce Dickinson: autobiografia muzyka już w listopadzie

Tomasz Koza

1 komentarz

Robert 5 września 2019 at 10:26
0

Jeśli mnie pamięć nie myli to w 1999 na Gwardii zaczęli od “Breadfan” Budgie i była jaszcze “Sabbra Cadabra” we fragmencie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!